biografia

Pilecki - naszym patronem

Każda szkoła ma swojego patrona. Uczniowie jednak rzadko zwracają na niego szczególną uwagę, znają jedynie kilka najważniejszych faktów z jego życia. Nie jest to najlepsza postawa, gdyż od takich ludzi można się wiele nauczyć.

Tak samo jest w przypadku naszego liceum. Jego patronem jest rotmistrz Witold Pilecki, polski żołnierz, uczestnik kampanii wrześniowej 1939r. oraz jeden z dowódców powstania warszawskiego. Jak widać, bohater zasłużył się dla dla ojczyzny, ale moim zdaniem został wybrany na patrona nie tylko ze względu na zasługi, a przede wszystkim z powodu wartości, jakimi kierował się w życiu.

Pilecki wyróżniał się bezinteresowną pomocą innym i oddaniem potrzebującym. Udowodnił to wielokrotnie, będąc nawet młodym człowiekiem, kiedy zajmował się opieką społeczną i zachęcał do niej swoich przyjaciół i sąsiadów. [...]

To ciekawe...

Pierwsza ciekawostka: Czy Witold był sportowcem? Odpowiedz jest jednoznaczna: tak! Lecz nie w dzisiejszym tego słowa znaczeniu. Pilecki nie grał w piłkę nożną, siatkówkę i nie jeździł wyczynowo na nartach, a przynajmniej nic o tym nie wiadomo. Interesował się sportem w rozumieniu ówczesnej epoki, odpowiadającemu jego szlacheckiemu pochodzeniu oraz celom i wartościom (praca na rzecz ojczyzny). Jeździł konno, ćwiczył fechtunek i posługiwanie się bronią palną.

Druga ciekawostka: Pilecki bajecznie jeździł na koniu (dlatego tak nazwał swoją ulubioną klacz). Bajka była arabką przeszkoloną do walki zbrojnej.

Trzecia ciekawostka: Pilecki katowany w barbarzyński sposób był z więzienia dowożony na rozprawy sądowe [...].

Czytaj więcej

Społeczność IV Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. Witolda Pileckiego serdecznie dziękuje rodzinie rotmistrza - panu Andrzejowi Pileckiemu i pani Beacie Pileckiej-Różyckiej a także panu Karolowi Madejowi, panu Mikołajowi Kaczmarkowi oraz IPN za udostępnienie materiałów pomocnych w tworzeniu Wirtualnej Izby Pamięci naszej szkoły.