Kronika klas medialnych

WYCIECZKA KL. I f NA PODLASIE

(trasa: BIAŁYSTOK, SUPRAŚL, TYKOCIN, KRUSZYNIANY)

1-2.06.2017

Na początku czerwca wybraliśmy się na wycieczkę na Podlasie w celu poznania kultury i religii mieszkańców tego regionu. Udało się nam zwiedzić kilka miejscowości: Tykocin – miasto Żydów polskich, Supraśl – królestwo prawosławia z ogromną, reprezentacyjną cerkwią, a także piękny Białystok – zachwycającą swoim wyglądem stolicę Podlasia.

Pierwszego dnia udaliśmy się do Tykocina – miejscowości, która przesiąknięta jest życiem i historią Żydów polskich. Tykocin to również miejsce chętnie odwiedzane w przeszłości przez królów. Centralnym punktem miasteczka jest skromny, ale piękny rynek z charakterystycznym pomnikiem hetmana Stefana Czarnieckiego, który został właścicielem tego miasta w wieku XVII. Zwiedziliśmy też prawdziwą synagogę żydowską, która dziś pełni tylko funkcję muzeum. To, co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy w Tykocinie pozwoliło nam lepiej poznać historię religii żydowskiej – judaizmu, a także poznać bogatą kulturę tej społeczności m.in. kuchnię i zwyczaje. Następnie udaliśmy się na wieś o nazwie Kruszyniany, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda jeden z dwóch najstarszych w Polsce meczetów. Stara, drewniana budowla jest bardzo charakterystyczna, zarówno wygląd w środku, jak i na zewnątrz zrobił na nas duże wrażenie. Było to dla nas coś nowego, coś czego nie zwiedza się na co dzień. Po krótkiej lekcji z przemiłym przewodnikiem – Tatarem Dżemilem wybraliśmy się na prawdziwy, zabytkowy cmentarz muzułmański – mizar, na którym znajdują się nagrobki nawet z XVIII wieku!

Drugiego dnia pojechaliśmy do Supraśla, czyli niewielkiego, ale pięknego miasta podlaskiego. Udało się nam wejść do prawdziwej cerkwi prawosławnej, a także do monasteru prawosławnego dla mężczyzn. Pospacerowaliśmy również po malowniczych terenach supraskich. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Ikon. Zobaczyliśmy ok. tysiąca ikon pochodzących sprzed ponad dwustu lat. Mieliśmy nawet okazję spróbować samodzielnie stworzyć takie dzieła! Następnie wyruszyliśmy do Białegostoku, w którym zobaczyliśmy tzw. „Wersal Podlasia”, czyli przepiękne, odwzorowane z XVII wieku ogrody, umiejscowione tuż obok zabytkowego Pałacu Branickich. Później udaliśmy się na rynek, by obejrzeć ciekawą zabudowę miasta – bardzo klimatyczne oraz nietypowe ulice i kamienice. Ostatnim punktem w Białymstoku był zabytkowy Zespół Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, o którym usłyszeliśmy kilka słów od pani przewodnik. Białystok jako miasto jest bardzo magicznym miejscem, w którym czas zachowuje się tak, jakby stanął w miejscu.

Wycieczka w tak nietypowe miejsce, jakim jest Podlasie okazała się świetnym pomysłem. Niewiele osób z naszej klasy miało okazję wcześniej być w tak ciekawych, choć mało znanych miejscowościach. Poznaliśmy kultury i religie innych grup etnicznych w Polsce, a przy tym miło spędziliśmy czas w swoim gronie. Wycieczka ta wiele nas nauczyła, a wspomnienia z niej zapiszą się w naszych głowach na bardzo długi czas.

Ola 1f

Medialni i kino nieme

Dnia 16.11.2015r. klasy 1F i 2F uczestniczyły w warsztatach muzyczno - dubbingowych. Zajęcia były prowadzone przez zespół NIEMY MOVIE. Panowie przybliżyli nam swoją pracę, polegającą na podkładaniu dźwięków - słów i muzyki do starych filmów, np. z roku 1902. Dla wielu z nas to nowe doświadczenie i dlatego byliśmy ciekawi przebiegu spotkania.

Zostaliśmy podzieleni na grupy, otrzymaliśmy do wykonania zadania, które następnie mieliśmy zaprezentować.  Pierwsza grupa zajmowała się wymyślaniem słów - dubbingu, druga komponowała muzykę do filmu. Zespół komponujący muzykę miał możliwość sprawdzenia swoich sił na instrumentach takich jak: keyboard, kontroler perkusyjny i gitara. Okazało się, że nie jest to proste, a stworzenie takiego filmu wymaga dużego zaangażowania wielu osób i trwa dosyć długo .

Więcej artykułów…

Wpisz szukaną frazę

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"

potwierdza, że IV Liceum Ogólnokształcące

im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie

jest wśród 200 najlepszych liceów

w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu

Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017

i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2017".

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości