Narodowe Centrum Badań Jądrowych

 

8 grudnia klasa 2B w ramach wycieczki edukacyjnej udała się na zwiedzanie jedynego w Polsce reaktora jądrowego „Maria” w Świerku.

 

Opiekunami naszej wycieczki byli Pani Karina Jeżowska oraz Pan Wojciech Żurakowski. Spod szkoły wyruszyliśmy o godzinie 6.45, a na miejscu byliśmy już o godzinie 7.45. Po przeczekaniu paru minut przy wejściu do obiektu, zostaliśmy powitani przez przewodnika, który zaprowadził nas do głównego budynku kompleksu, gdzie odbywały się wykłady. W ramach programu wycieczki wysłuchaliśmy trzech wykładów: pierwszy dotyczył idei promieniowania ogółem, czyli czym ono jest i jak powstaje, drugi wyjaśniał różne rodzaje promieniowania i ich pochodzenie, trzeci zaś objaśniał sposób funkcjonowania reaktora „Maria”. Dowiedzieliśmy się rozmaitych ciekawostek z różnych dziedzin fizyki oraz zdobyliśmy wiedzę na temat energetyki jądrowej. Wszystkie wykłady były wyjątkowo ciekawe i pozwalały poznać świat fizyki od nieco innej strony.

Kolejnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie słynnego reaktora „Maria”. Aby wejść do budynku, w którym mieścił się reaktor musieliśmy przywdziać specjalistyczne ubranie – biały fartuch i foliowe nakładki na buty. Wyglądając jak profesjonalni naukowcy, ruszyliśmy w kierunku reaktora. Zwiedzanie zaczęliśmy od obejrzenia i omówienia schematów reaktora, jego potężnej repliki w skali 1:1, oraz panelu sterowania. Dopiero potem zobaczyliśmy reaktor na własne oczy. Aby tego dokonać, musieliśmy przedostać się przez system zabezpieczeń: ogromne podwójne metalowe drzwi oraz bramkę z czujnikiem napromieniowania. Kiedy wszyscy przeszli już kontrolę, weszliśmy do pomieszczenia z reaktorem. Naszym oczom ukazała się potężna bryła, okryta metalowymi panelami ze wszystkich stron, z rurami i prętami biegnącymi wzdłuż ścian. Widok ten był naprawdę imponujący i jedyny w swoim rodzaju, gdyż dla większości spacerowanie tuż obok reaktora raczej nie należy do codziennych czynności. Przejęci weszliśmy po schodach na górę reaktora. Mieliśmy okazję obejrzeć go z bliska, a nawet zajrzeć do jego wnętrza przez szybę. Zobaczyliśmy przez nią promieniowanie Czerenkowa – czyli „świecącą wodę” – będące typowym zjawiskiem w reaktorze jądrowym.

Wróciliśmy bardzo zadowoleni z niecodziennego przeżycia. Wrażenia były naprawdę ogromne i wyjątkowe, więc na pewno zapadną nam w pamięci na długo.

Joanna Jankowska 2B

Wpisz szukaną frazę

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"

potwierdza, że IV Liceum Ogólnokształcące

im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie

jest wśród 200 najlepszych liceów

w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu

Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017

i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2017".

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 37 gości