Spotkanie ze sztuką klasyczną i romantyczną

16 listopada klasa 2B udała się na wycieczkę na lekcję muzealną w Muzeum Narodowym w Warszawie. Tematem naszej lekcji był klasycyzm i romantyzm.

 

Lekcję zaczęliśmy od zwiedzenia z przewodnikiem sali z malarstwem klasycystycznym a następnie obejrzeliśmy obrazy romantyczne. Mieliśmy okazję zobaczyć szereg obrazów autorów takich jak Antoni Brodowski (obrazy: Edyp i Antygona, Parys w czapce frygijskiej, Gniew Saula na Dawida) czy Walenty Wańkowicz (Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale). Dowiedzieliśmy się ciekawych informacji dotyczących technik, którymi posługiwali się klasycystyczni malarze. Zrozumieliśmy w jaki sposób naśladowali w swoich obrazach starożytnych rzeźbiarzy, czy jakie antyczne tematy podejmowali w swoich dziełach.

Przy omawianiu dzieł romantycznych skupiliśmy się na głównie na obrazach Piotra Michałowskiego (Defilada przed Napoleonem, Studium chłopca wiejskiego, Wjazd Bolesława Chrobrego do Kijowa), oraz trzech artystycznych interpretacjach Bitwy pod Somossierą. Później porównywaliśmy do siebie oba nurty artystyczne wykonując zadania na kartach pracy.

Na koniec weszliśmy jeszcze do sali Jana Matejki, gdzie zobaczyliśmy m. in. ogromną Bitwę pod Grunwaldem oraz kilka innych jego obrazów.

Po zakończeniu zwiedzania czuliśmy się wzbogaceni o nową wiedzę i doświadczenie, i zadowoleni udaliśmy się do domów.

 

Joanna Jankowska 2B

 

 

 

 

Wpisz szukaną frazę

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"

potwierdza, że IV Liceum Ogólnokształcące

im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie

jest wśród 200 najlepszych liceów

w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu

Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017

i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2017".

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości