Adwokat przydaje się w życiu

We wtorek 23.05.2017r. klasa 1A miała okazję poczuć się jak na prawdziwej rozprawie sądowej. Odbyła się wtedy lekcja zorganizowana w ramach projektu „Adwokat przydaję się w życiu”. Zajęcia polegały na odwzorowaniu procesu sądowego przez uczniów klasy 1A z pomocą prawnika pani Agnieszki Masalskiej, która, pełniąc rolę sędziego przewodniczącego, sprawowała stały nadzór nad prawidłowym przebiegiem postępowania.

Po wcześniejszym zapoznaniu się z kazusem i przygotowaniu się uczniów do wcielenia się w postacie, biorące udział w rozprawie, mogliśmy rozpoczynać proces.

Rozpatrywana sprawa dotyczyła pozbawienia życia Jarosława Agresywnego w wyniku postrzału, którego dokonał oskarżony w tej rozprawie czyli Jan Interweniujący (Michał Kasprzyk). Zadana rana wywołała rozległe uszkodzenia naczyń tętniczych i tym samym spowodowała zgon poszkodowanego.      Sąd nad tą sprawą przebiegał w bardzo żywej atmosferze. Wszyscy, biorący udział w rozprawie, wykazali się prawdziwym zaangażowaniem i zrozumieniem sprawy. Prokurator Julia Wańdoch wyciągała celne wnioski z przesłuchań świadków, analizy dowodów oraz opinii biegłych, dążąc do udowodnienia winy oskarżonego. Natomiast po drugiej stronie barykady oskarżonego broniła dwójka obrońców – Kamila Strzelczyk i Kamila Barańska. Obrończynie, zadając trafne pytania świadkom, starały się przekonać sędziów o niewinności swojego klienta argumentem obrony koniecznej. Razem z p. Masalską współpracował sędzia Dawid Batte oraz troje ławników: Weronika Serweiś, Zuzia Niewolska i Wiktoria Syskowska. Po mowach końcowych obu stron, sąd mógł udać się na naradę, aby po chwili zawyrokować uniewinnienie oskarżonego, wyjaśniając czyn obroną konieczną.

Dzięki tak zorganizowanej lekcji z profesjonalnym adwokatem, klasa 1A mogła zrozumieć jak przebiega prawdziwy proces sądowy oraz jak stosuje się prawo w sądzie, a uczniowie planujący przyszłość jako „dzieci Temidy” mogli sprawdzić się jako prawnicy i zobaczyć czy naprawdę chcą podjąć tę ścieżkę.

Bartłomiej Dąbrowski kl. 1A

Wpisz szukaną frazę

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"

potwierdza, że IV Liceum Ogólnokształcące

im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie

jest wśród 200 najlepszych liceów

w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu

Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017

i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2017".

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 56 gości