Koło astronomiczne

 

Obserwatorium Astronomiczne Liceum Ogólnokształcącego w Piasecznie

 

Liceum Ogólnokształcące w Piasecznie jest jedyną placówką oświatową na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego posiadającą własne obserwatorium astronomiczne.

Jego oficjalne otwarcie odbyło się 13 października 2007 roku. Inicjatorem budowy obserwatorium był nauczyciel geografii Franciszek Pierz, aktualny opiekun obserwatorium. Inicjatywa ta uzyskała wsparcie ówczesnej dyrekcji liceum, Haliny Kubiny i Barbary Chwedczuk oraz władz Miasta i Gminy Piaseczno, w tym burmistrza miasta Józefa Zalewskiego.

Budowie obserwatorium sprzyjał projekt wymiany pokrycia dachowego budynku liceum. Dzięki temu udało się znacznie zminimalizować koszty całego przedsięwzięcia. Obserwatorium wybudowane zostało według wstępnego projektu firmy „Uniwersal” z Żywca, która zamontowała również jego ruchomą kopułę o średnicy 3 metrów oraz teleskop systemu Newton/Cassegreina o następujących parametrach technicznych :średnica zwierciadła – 270 mm
ogniskowa Cassegreina - 4500 mm
ogniskowa Newtona – 1500 mm
kształt zwierciadła – paraboloida obrotowa
zasięg obserwacyjny – 14,5”
zdolność rozdzielcza – 0,4”

Dodatkowe wyposażenie obserwatorium to automatyka naprowadzenia, teleskop Tal-1, kamera LCD, komputer, rzutnik multimedialny, aparat fotograficzny Canon 400D oraz inne wykonane we własnym zakresie urządzenia, w tym głównie do astrofotografii. Umożliwia to prowadzenie zbiorowej obserwacji obiektów astronomicznych (na ekranie poniżej kopuły), obserwacji bezpośrednich oraz wykonywanie zdjęć Księżyca, planet i ich księżyców, komet, gromad gwiezdnych, mgławic i galaktyk. Tego typu obserwacje prowadzone są w ramach zajęć szkolnego koła astronomicznego, w których uczestniczy ponad 60 uczniów ze wszystkich klas, w tym głównie z klasy IB i IB bis.

Poniższe fotografie wykonał Franciszek Pierz.

 

 

Mgławica M-42 w Orionie

 

Saturn

 

Księżyc

 Odsłonięcie Saturna przez Księżyc


Jowisz z księzycami Galileusza

 

Krater Tycho na Księżycu

 

Gromada PlejadyObserwatorium LO w Piasecznie prowadzi również bezpłatne zajęcia dydaktyczne w zakresie astronomii i astronautyki dla młodzieży wszelkich typów szkół z terenu miasta i gminy (prezentacje multimedialne, prelekcje edukacyjne, wykłady). Ich terminy i zakres do uzgodnienia z opiekunem obserwatorium za pośrednictwem sekretariatu LO.

Wpisz szukaną frazę

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"

potwierdza, że IV Liceum Ogólnokształcące

im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie

jest wśród 200 najlepszych liceów

w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu

Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017

i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2017".

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 36 gości