Hadron

Rośliny wokół nas

W ramach wycieczki, grupa uczniów wybrała się w bezpośrednie okolice szkoły by zaobserwować gatunki roślin tam występujących. Następnie w wyniku obserwacji bezpośredniej uczniowie zajęli się ich rozpoznawaniem. Kolejnym etapem prac uczniów było stworzenie własnych opisów roślin,pobranie próbek np. igły sosny do badań mikroskopowych oraz wykonanie zdjęć. Po wykonaniu badań laboratoryjnych pod mikroskopem, jedna grupa skompletowała cały materiał wybranych roślin wokół szkoły, który stał się podstawą do stworzenia wystawy na ten temat. Druga grupa natomiast pokazała wyniki swojej pracy w postaci treści na stronę internetową.

Rośliny widziane z bliska  i daleka - obserwacje mikroskopowe, makroskopowe

Sosna zwyczajna.

Rośliny nagonasienne, iglaste.

Więcej…

Eugenika – udoskonalanie rasy ludzkiej

Dziś słowa te budzą strach i niedowierzanie, nie są one jednak ludziom obce. W starożytności Platon proponował aby selekcja dokonywana była w formie pozorowanej loterii, aby ludzkie uczucia nie były ranione „w państwie należy zastosować dyscyplinę i jurysprudencję nakazującą zajmować się tylko zdrowymi na ciele i umyśle obywatelami. Tym natomiast, którzy nie są zdrowi, należy pozwolić umrzeć” pisze w swym dziele Platon.

W XX wieku eugenika rozwijała się jak burza. Z powodów dużych kosztów leczenia osób niepełnosprawnych wprowadzono programy ograniczające możliwość przekazywania wadliwych genów następnym pokoleniom. Na masową skalę rozpoczęto programy przymusowej sterylizacji i kastracji osób niepełnosprawnych z wadami genetycznymi lub osób  z tzw. marginesu. Pierwsi eugenicy byli ludźmi bogatymi, wykształconymi i mającymi wysoką pozycję społeczną. Był nim m. in. Aleksander Graham Bell (wynalazca telefonu), który w 1881 badał wskaźnik głuchoty w stanie Massachusetts. Wyciągnął wniosek, że głuchota była dziedziczna i zalecał zakaz zawierania małżeństw przez głuchych.

Eugeniczny szał osiągnął apogeum w nazistowskich Niemczech. Przed wojną wysterylizowano tam 400 tyś. Osób uznanych za niegodnych przekazania swoich genów. Zaczęło się też mordowanie ludzi starych, psychicznie chorych czy chorych przewlekle. W ten sposób zginęło ponad 200 tyś. Ludzi. Ruchy eugeniczne nie ominęły też Polski, Szwecji , Stanów Zjednoczonych. Obecnie eugenika uznawana jest za pseudonaukę.

Nie da się wyeliminować genów metodami eugenicznym gdyż najczęściej mają one charakter recesywny i ujawnia się tylko w postaci homozygotycznej.

Izabela Puchalska IC bis

Czy brunatna tkanka tłuszczowa może zwalczyć otyłość?

W dobie pogoni za idealną, czyli szczupłą i wysportowaną sylwetką, zwykliśmy uważać swoją wagę jako wyznacznik atrakcyjności. Tłuszcz, tak znienawidzony przez osoby odchudzające się,  stał się dla ludzi XXI w. prawdziwym wrogiem do wyeliminowania. Częściowo jest to prawidłowe myślenie, gdyż nadmiar tkanki tłuszczowej niesie ze sobą same niekorzyści np. w postaci zwiększonego ryzyka chorób serca, układu pokarmowego  czy cukrzycy typu II. Jednak trzeba wspomnieć, że spełnia ona ważną rolę w naszym organizmie, a jej zaniżony poziom też powoduje zaburzenia zdrowotne. I choć na słowo „tłuszcz” wyobrażamy sobie głównie tkankę tłuszczową białą, to należy wiedzieć , że istniej wiele jej typów, które paradoksalnie mogłyby pomóc ludzkości w walce z otyłością.

W pierwszym dziesięcioleciu XXI w. naukowcy, zainteresowani wcześniej odkrytą tkanką tłuszczową brunatną, zauważyli, że jej budowa, w przeciwieństwie do jej białego typu, pozwala na spalanie zawartej w niej kropelek tłuszczu w celu generowania ciepła. Wszystko to dzięki obecności w ich strukturze mitochondriów. Wiedza ta stała się podstawą do badań nad tkanką tłuszczowa brunatną. Naukowcy założyli sobie, że gdy uda im się pobudzić organizm człowieka do wytwarzania większej jej ilości lub aktywować tę, którą mamy, więcej kalorii przekształcałoby się w energię cieplną, a nie odkładało w postaci białej tkanki. Postanowienie to rodziło wielkie nadzieje, zwłaszcza w walce z otyłością.

Jednak problemem nie do przeskoczenia stał się fakt, iż tkanka ta występuje w dużych ilościach jedynie u małych dzieci i zanika wraz z wiekiem, a znalezienie jej w ciele dorosłego człowieka jest naprawdę trudnym zadaniem. Dzięki opracowanej metodzie PET-CT polegającej na wstrzykiwaniu radiologicznych cząsteczek cukru, które potem są pobierane przez mitochondria tkanki brunatnej i emitują promienie gamma, wykrywane przez PET. Jednak szybko zrezygnowano z tej skutecznej ,ale i bardzo inwazyjnej metody na rzecz prostszych i bezpieczniejszych, takich jak np. MRI.

Ważnym dla procesu poznania tkanki brunatnej, było badanie wpływu temperatury na jej aktywność.  W doświadczeniu wzięło udział sześciu mężczyzn, ubranych w schładzające temp. ciała do 18 stopni Celsjusza skafandry. Pozostawali oni w bezruchu przez trzy godziny, a następnie mierzono ilość spalonych przez nich kalorii w tym czasie. Liczba ta była aż o 230 większa niż przy spalaniu w temp. pokojowej. Tak przyspieszony metabolizm wydaje się być mało znaczący, ale w perspektywie np. miesiąca, pozwala to spalić aż kilogram tłuszczu. Ponadto tkanka brunatna pochłania z krwi cząsteczki cukru, co może przyczynić się do obniżenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu II. Wszystko to sprawia, że jest ona atrakcyjna ale i niedostępna. Dlatego rozpoczęto badania nad połączeniem tkanki białej i brunatnej, jednak jak na razie nie udało się jej stworzyć.

Tłuszcze paradoksalnie mogą pomóc człowiekowi w walce o zdrowe życie. Dowiedziono, że niska temperatura wspomaga działanie brunatnej tkanki , ale dla typowych zmarzluchów może to być problemem. Nie należy się jednak tym martwić, ponieważ równie symulująco sprawdzi się wysoka aktywność fizyczna. Choć jesteśmy coraz bliżej poznania sposobu walki z chorobą cywilizacyjną jaką jest otyłość, nie oznacza to, że możemy pozwolić sobie na częste fast foody czy inne śmieciowe jedzenie. Kierując się naszym zdrowiem nadal powinniśmy iść w kierunku zdrowego odżywiania i regularnie uprawianego sportu.

Więcej…

O nas

HADRON to zespół uczniów, którzy zbierają się co tydzień w czwartki aby porozmawiać o najnowszych badaniach naukowych, odkryciach w medycynie i biologii i innych dziedzinach nauki.  Szukamy ciekawych artykułów analizujemy je, wyciągamy własne wnioski i staramy się z wami podzielić informacjami.

Więcej artykułów…

Wpisz szukaną frazę

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"

potwierdza, że IV Liceum Ogólnokształcące

im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie

jest wśród 200 najlepszych liceów

w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu

Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017

i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2017".

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości